Stihl MS 261 benzínová reťazová píla – recenzia

Benzínová reťazová píla s menovitým výkonom 3 000 W si poradí aj s pevnejšou guľatinou. Objem palivovej nádrže je 500 ml, zdvihový výkon je 50,2 cm³, vďaka čomu má vysoký rezný výkon. A to aj napriek tomu, že dĺžka ličty je iba 37 cm.

Publikované: 23.06.2021
Aktualizované: 18.11.2022
Obsah článku:

Stihl MS 261

Benzínová reťazová píla, menovitý výkon 3 000 W, zdvihový objem cca 50 cm³, dĺžka lišty 37 cm.

Pozrieť najlepšiu ponuku

Stihl MS 261 sa dá klasifikovať buď ako trochu slabšia profesionálna, alebo nadpriemerne výkonná poloprofesionálna benzínová reťazová píla za veľmi dobrú cenu. Je vhodná na akékoľvek práce s drevom, teda orezávanie stromov či kríkov, prípravu palivového dreva, alebo pílenie trámov, dosák a iného materiálu na stavbu čohokoľvek.

Silný 2-taktný motor

V Stihl MS 261 je ukrytý motor a technológiou 4 kanálov a technológiou 2-Mix, o ktorej sme hovorili aj pri modeli Stihl MS 170. V skratke, ide o naozaj silný 2-taktný motor s podstatne nižšou produkciou emisií a spotrebou paliva. Jeho menovitý výkon predstavuje 3 000 W a jeho zdvihový objem až 50,2 cm³, čo je záruka reálneho vysokého rezného výkonu.

Stihl MS 261 recenzia

Plusom je veľmi jednoduché štartovanie motora. To zabezpečuje funkcia ElastoStart, ktorá eliminuje tzv. trhavé silové špičky pri štartovaní. Na píle nájdete aj klasický ventil dekompresie, ktorý vypúšťa časť stlačenej zmesi z valca, čím opäť zjednodušene štart, a zároveň chráni motor pred zbytočným preťažovaním.

Mazanie reťaze aj antivibračný systém

Lišta je dlhá 37 cm, čo je nie je najviac. V tomto smere ju prekonal napr. i náš „Cenový trhák“ Riwall RPCS 5040. Takto to však vyzerá len „na papieri“. Vďaka vysokému zdvihovému objemu môžete v praxi s týmto kúsok prerezávať i naozaj hrubé polená či dokonca celé kmene. Jedným z benefitov toho modelu je systém mazania reťaze EmaticSTIHL, ktorý pozostáva z niekoľkých komponentov, a to z vodiacej lišty Ematic, pílovej reťaze Oilomatic s rozstupom 0,325" a olejového čerpadla, ktoré reguluje množstvo využívaného oleja. Jeho spotreba vďaka tomu klesá až o polovicu.

Ďalším zaujímavým komponentom je karburátor s kompenzátorom, ktorý zabezpečuje vysoký výkon motora aj pri zanesení vzduchového filtra, a funkciou predhrievania, ktorú oceníte pri práci v chladnom počasí. V tzv. zimnom režime je karburátor „obklopovaný“ predhriatym nasávaným vzduchom, čo predchádza tomu, aby zamrzol. Na píle Stihl MS 261 nechýba ani kvalitný antivibračný systém, ktorý znižuje mieru vibrácií na rukovätiach.

Skúsenosti so Stihl MS 261

Stihl MS 261 je spotrebiteľmi považovaná za ľahkú a výkonnú pílu. Pochvaľujú si horčíkový rám, silný motor, kvalitu prevedenia. Píla sa im zdá kompaktná, dobre sa drží, filter sa nezanáša a spotreba je nízka. Cenu považujú za pomerne vysokú, avšak zodpovedajúcu kvalite značky.

Recenzie a skúsenosti s benzínovou reťazovou pílou Stihl MS 261
Zdroj: Heureka.sk

Záverečné zhodnotenie

Pozitíva

Profesionálny výkon za veľmi dobrú cenu
Množstvo praktických funkcií
Nízka hmotnosť a dobré vyváženie

Negatíva

Vyššia, ale primeraná cena

Menovitý výkon motora = 3 000 W ● Zdvihový objem motora = 50,2 cm³ ● Dĺžka lišty = 37 cm ● Objem palivovej nádržky = 500 ml ● Hmotnosť = 4,9 kg

Fotogaléria


Testované produkty

Prečítajte si

Hodnotenie:
(77.6%)