Apple iPhone 13 mobilný telefón – recenzia

Na prvý pohľad sa iPhone 13 od svojho predchodcu príliš nelíši. Výrobca neprišiel s takým množstvom inovácií ako sa čakalo. Napriek tomu je iPhone 13 jedným z najpredávanejších z novej série a spotrebitelia jeho prémiovú hodnotu kde tu objavili. Či už ide o kvalitný fotoaparát, vysoký výkon alebo lepšiu výdrž batérie, ktorá pozitívne prekvapila. V konečnom dôsledku, Apple ponúka aj prémiovejšiu verziu iPhone 13 Pro.

Publikované: 19.08.2022
Aktualizované: 23.01.2023
Obsah článku:

Apple iPhone 13

Procesor Apple A15 Bionic, Super Retina XDR OLED displej, 4 GB RAM, 12 + 12 Mpx fotoaparát, podpora 5G siete, 3 227 mAh batéria

Pozrieť najlepšiu ponuku

Prémiovka s dobrým displejom, ale...

V minulej generácii iPhony dostali nový dizajn. Niekomu sa páčil viac, niekomu menej. iPhone 13 ostala verná hranatejším tvarom. Telefón s 6,1-palcovým displejom dobre padne do ruky i do vrecka. Telefón je kompaktný a potvrdzuje to i štíhlou líniou a hmotnosťou 173 g. Zákazníci si tieto parametre chvália. Nezmenila sa ani konštrukcia, hliníkové telo a keramický kryt na zadnej strane sú stále „in“. Otravný výrez sa opäť mierne zmenšil, ale prítomný je stále a zdá sa, že úplné odstránenie rámčeka si Apple necháva ako úžasnú inováciu, ktorú majú dnes aj o dve triedy lacnejšie telefóny.

Apple iPhone 13 recenzia

Celkovo však displej Super Retina XDR s OLED panelom plní svoje zadanie na jednotku. Zobrazovacia schopnosť je skvelá, no nemilým prekvapením je nízky kmitočet displeja. Obnovovacia frekvencia 60 Hz je veľmi prekvapivým krokom. Zvlášť, ak iPhone 13 Pro aj Max majú obrazovky so 120 Hz. Ďalší nepochopiteľný krok, ktorý síce nemusí pri bežnom používaní prekážať, no rozdiel si pri porovnaní všimnete okamžite.

Brutálny výkon a lepšia výdrž

Výhrady voči iOS zákazníci nemajú. Operačný systém s novými aktualizáciami a patchmi ešte zrýchlil a optimalizácia je vydarená. Ovládanie rozhrania intuitívne a celý iOS ekosystém je vskutku prívetivý. Originálne aplikácie od Apple sú vyladené tak, aby systém nijak extrémne nezaťažovali a šetrili výkon tam, kde ho treba. A že výkonu je dosť avizujú spotrebitelia veľmi radi. Čipset Apple A15 Bionic ponúka naozaj perfektné parametre, brutálny výkon a hranie hier veru nebude problémom. Ak by sa 4 GB RAM zdala ako nedostatočná, nie je to tak. Hoci iPhone Pro má vo výbave 6 GB, „trinástka“ ako taká si s nižšou kapacitou vystačí. Hodnotenie benchmarkov je toho dôkazom. Úložisko, ako vždy, na výber máte zo základných modelov 128, 256 alebo 512 GB.

Podporovaná je čítačka tváre, biometria cez otlačky prstov nie. Podpora Apple Pay pre bezkontaktné platby a taktiže GPS či NFC je výbave tiež. 5G neabsentuje takisto. Veľmi potešujúca je výdrž batérie na jedno nabitie. Zdá sa, že to je pridaná – prémiová hodnota klasického iPhonu 13. Ak chcete iPhone, ktorý zvládne takmer 2 dni bez toho, aby ste museli rozmýšľať, či si to video pozriete alebo nie, správna voľba je tu. Väčšia batéria s 3 227 mAh. Áno, kapacita konkurencie je väčšia, ale opäť, iPhone je vo vlastnej kategórii a menšie kapacity sú jeho vlastnosťou. Priemerný používateľ večer napichne telefón na nabíjačku s rezervou okolo 10 %. Stále sa však objavujú názory, že ide o 1-dňový telefón. Rolu tak hrajú funkcie, ktoré využívate. Maximálny výkon nabíjania je 20 W. Adaptér nie je v balení.

Skvelé fotosnímače a kvalitné video

Oproti Pro verzii je zásadným rozdielom fakt, že chýba tretí objektív, konkrétne teleobjektív. Nuž, napriek tomu dva 12 Mpx snímače odvádzajú dobrú prácu. Optická stabilizácia je skvelá a zábery sú veľmi dobre zaostrené. iPhone vylepšil hru svetla, snímky sú reálnejšie saturované a lepšia je tiež expozícia. Nočné zábery sú o krok napred taktiež. Práve fotoaparát sa dočkal vylepšení ako jeden z výraznejších detailov oproti iPhone 12.

Mobilný telefón Apple iPhone 13

Selfie kamera s 12 Mpx snímačom je taká, ako by ste očakávali. Faktom však je, že pre lepšie fotky je tú práve verzia Pro, ktorá má aj optický zoom oproti 5x digitálnemu zoomu toho modelu. Kvalitné zábery vám prinesie videlo vo Full HD v 4K rozlíšení. Výrazným a kreatívnym prvkom je film režim, ktorý umožňuje prirodzené vlastnosti obrazu a veľmi efektívne ostrenie.

Skúsenosti s Apple iPhone 13

Z pohľadu zákazníka sa iPhone 13 často javí ako logická voľba (cena – kvalita). Telefón dobre vyzerá, má kvalitné spracovanie, prvky prémiovosti a nechýba mu ani luxusný výkon, ktorý mu môže konkurencia závidieť. Hoci absentuje teleobjektív, zákazníci fotky nekritizujú a ak nehľadáte vyslovene fotomobil, vtedy siahnite po verzii Pro, tento faktor riešiť nebudete. O trošku lepšia výdrž je pozitívom zvlášť oproti predošlej generácii, ktorá niekedy nezvládla ani celý deň. OLED displej Super Retina je vydarený, ale neduhom je 60 Hz obnovovacia frekvencia, ktoré prémiovku mierne degraduje. Nezmizol ani výrez displeja.

Recenzie a skúsenosti s mobilným telefónom Apple iPhone 13
Zdroj: Heureka.sk

Rozdiely nie sú tak markantné a iPhone 13 viacerí zákazníci vnímajú skôr ako trend, než ako pokrok. S plynúcim časom však rozdiely riešiť netreba, pretože iPhone 13 je prémiovým telefónom, ktorý splní nároky mnohých náročných zákazníkov. Zákazníci avizujú aj spokojnosť s lepším reproduktorom a predovšetkým chvália ovládanie a rýchlosť systému. Balenie bez adaptéra je už klasickou a zákazníci sa nedočkali ani USB-C vstupu. Prevážia však iné faktory, ako aj kvalitné video, spoľahlivé zabezpečenie a kvalitné spracovanie konštrukcie telefónu s odolnosťou IP68.

Recenzie a skúsenosti s mobilným telefónom Apple iPhone 13
Zdroj: Mall.sk

Záverečné zhodnotenie

Pozitíva

Lepšia výdrž – väčšia batéria
Výkon procesora
Kvalitné fotografie a video

Negatíva

60 Hz displej – podpriemer
Výrez displeja

Veľkosť uhlopriečky: 6,1“ ● Rozlíšenie displeja: Super Retina XDR OLED 2 532 x 1 170 px / 60 Hz ● Operačný systém: iOS ● Typ procesora: Apple A15 Bionic ● Operačná pamäť (RAM): 4 GB ● Interná pamäť: 128/256/512 GB ● Hlavný fotoaparát: 12 + 12 Mpx ● Predný fotoaparát: 12 Mpx ● Kapacita batérie: 3 227 mAh ● Hmotnosť: 174 g ● Podpora 5G: áno

Fotogaléria


Testované produkty

Prečítajte si

Hodnotenie:
(80.6%)