Pridané: 5. novembra 2017 | Autor: Tomáš

Najlepšie chladničky 2018 v teste

Výber novej chladničky netreba brať na ľahkú váhu. Ide o spotrebič, ktorý využíva každý člen rodiny a to hneď niekoľkokrát denne. Nech si vyberieme akúkoľvek značku, naša nová chladnička bude zaručene oveľa lepšia než starý desaťročný model, ktorý aktuálne vlastníme.

Prečo by sme ale nevyužili príležitosť vybrať si modernú chladničku, ktorý bude poskytovať funkcie, ktoré nám uľahčia život?

Chladnička totiž už dávno nie je iba spotrebič, ktorého úlohou je iba chladiť. Aký je rozdiel medzi americkou a voľne stojacou chladničkou? Aký objem potrebujeme? A ako nám pomôžu funkcie No Frost alebo Anti-Bacteria? Prezradíme vám aké parametre si treba všímať pri výbere novej chladničky!

Najlepšie voľne stojace chladničky

 

 

Najlepšie vstavané chladničky

Najlepšie americké chladničky

Ako vybrať chladničku

Skôr,  než začneme rozmýšľať nad farbou, veľkosťou, energetickou triedou či nad tým, akú značku chladničky kúpiť, porozmýšľajme nad tým, aký typ potrebujeme. Rovnako dôležitým faktorom je umiestnenie chladničky, ktoré nám napovie, koľko priestoru musíme spotrebiču vyhradiť.

Veľmi dôležitým faktorom výberu je aj smer otvárania dverí. Pred kúpou konkrétneho modelu si treba preveriť, či je zmena otvárania dverí na chladničke vôbec možná  a zároveň ako náročné je toto prehodenie dverí. Zvládne to manžel alebo je nutné volať servisného technika?

A čo také vnútorné usporiadanie chladničky? Je v nej dostatok poličiek a dostatočne veľký box na chladenie zeleniny? Novú chladničku budeme využívať roky, preto je dobré vedieť, čo od nej vyžadujeme.

Voľne stojaca kombinovaná chladnička

Ide o typ, s ktorým sa v domácnostiach stretávame najčastejšie. Jednou z jej výhod je možnosť presunúť ju na iné miesto, čo človek ocení aj v prípade sťahovania sa z podnájmu.

Pri výbere konkrétneho modelu je nutné poznať presné rozmery miesta, na ktoré chladničku postavíme. Šírka spotrebiču by mala byť samozrejme o niečo menšia, než rozmer tohto priestoru.

Praktická kombinácia energeticky úspornej chladničky a výkonnej mrazničky je na nezaplatenie. Nie  každý z nás ju však potrebuje. Na trhu preto zoženieme aj malé chladničky bez mrazničky, ktoré sú vhodné do kancelárie, internátnej izby či na chatu.

Americká chladnička

Dvojdverový typ s veľkým vnútorným objemom, ktorý poteší každú veľkú rodinu. Pred jej kúpou je potrebné overiť rozmery americkej chladničky. Šírka tohto spotrebiču totiž môže byť až 101 cm! Preto sa hodí skôr do priestrannejších domov a bytov.

Americká chladnička je obľúbená vďaka svojmu netradičnému dizajnu, praktické sú však aj jej dve krídla, ktoré oddeľujú chladiaci a mraziaci prístroj. Ide o jediný typ chladničky, pri ktorej si môžete dopriať luxus v podobe automatického výrobníka ľadu či minibaru na dverách. Cena americkej chladničky je samozrejme oveľa vyššia, aktuálne sa pohybuje v intervale od 600 do 2500€.

Vstavaná  chladnička

Tento typ dokonale splynie s vašou kuchynskou linkou. Od voľne stojacej chladničky sa líši najmä cenou, ktorá je vyššia o 30 až 50%.

Vstavanú chladničku je najlepšie vyberať počas navrhovania novej kuchynskej linky.  V opačnom prípade sa musíme prispôsobiť rozmerom skrine, v ktorej bude umiestnená, čo naše možnosti značne obmedzuje. Zároveň treba myslieť aj na spôsob uchytenia dverí chladničky o linku – bude mať naša linka koľajnicu s pojazdmi alebo systém nožových pántov, ktorý drží dvere chladničky a dvere kuchynskej linky pohromade? Ak nepoznáme odpoveď, potom je potrebné poradiť sa so stolárom alebo predajcom v kuchynskom štúdiu.

Samotná inštalácia vstavanej chladničky nie je vôbec náročná, potrebné sú však vetracie otvory, ktoré zabraňujú prehrievaniu spotrebiču v linke.

Podstavná chladnička

Podpultová chladnička je malá chladnička, ktorá sa inštaluje do skrinky pod kuchynskú pracovnú dosku. Jej nevýhodou je malý objem, preto sa v domácnostiach používa výnimočne, prípadne iba ako doplnková mini chladnička. Svoje uplatnenie však nachádza v komerčných a kancelárskych priestoroch.

Praktické rady pre umiestnenie chladničky

 • Chladničku nikdy neumiestňujeme priamo na stenu. Pre optimálnu cirkuláciu vzduchu jej doprajeme aspoň 3 cm medzeru. Nesprávna cirkulácia vzduchu spôsobuje prehrievanie okolia chladničky, výsledkom čoho je vyššia spotreba elektrickej energie.
 • Chladničku neumiestňujeme do bezprostrednej vzdialenosti od zdroju tepla.

Aký objem chladničky potrebujem?

Investovať do chladničky so zbytočne veľkým objemom sa vôbec neoplatí. Každých 10 l nevyužitého priestoru zvyšuje celkovú ročnú spotrebu elektrickej energie o 20 kWh.

Najjednoduchšou metódou  výpočtu objemu je vynásobenie minimálneho odporúčaného objemu a počtu členov domácnosti.  Každá osoba totiž potrebuje 50 – 70 litrov priestoru v chladničke, v mrazničke je to cca 20l. Dvojčlenná rodina si teda vystačí so 100 až 140 l chladničkou a 40 l mrazničkou, nároky štvorčlennej rodiny sú dvojnásobné.

Energetická trieda chladničky

Ak chceme minimalizovať účet za energiu, potom je vhodné vybrať si model s energetickou triedou A++ alebo A+, ktoré spália približne o 25% menej energie, než A trieda.

Ideálna teplota kuchyne alebo miestnosti, v ktorej bude chladnička umiestnená, by mala byť cca 20 °C.  Každý stupeň „navyše“ zvyšuje spotrebu elektrickej energie o 6%!  Energia sa dá šetriť aj správnym nastavením teploty chladenia (+5°C) a mrazenia ( -18°C) a pravidelným odstraňovaním nečistôt zo zadných rebier chladničky. Ušetríme samozrejme aj vtedy, ak ju budeme otvárať čo najmenej.

Špeciálne funkcie chladničiek

Niektorí z nás preferujú základný model, iní zas model so LED displejom a rôznymi špeciálnymi funkciami. Čo však znamenajú konkrétne názvy, s ktorými sa aktuálne stretávame?

 • Anti-Bacteria systém – ochrana pred množením nebezpečných baktérií, ktoré sa množia v tesnení vo dverách, v boxoch, na policiach či na drobných kúskoch a zvyškoch potravín
 • Nulová zóna – priehradka alebo box s nižšou teplotou, ktorá potraviny uchováva čerstvé po dlhšiu dobu. Využívame ju na odkladanie zeleniny, ovocia a syrov
 • SuperFreeze – prudké zmrazenie potravín, výsledkom čoho je uchovanie ich pôvodnej kvality
 • SuperCool – nárazové zníženie teploty v chladničke – ideálne pri umiestnení väčšieho množstva potravín s vyššou teplotou, ktoré narušia stabilné prostredie chladničky
 • Režim ECO – program, ktorý nastaví spomínanú ideálnu teplotu chladničky a mrazničky (+5°C a  -18°C)
 • Režim Dovolenka / Prázdniny – automatické nastavenie teploty na + 15°C – ideálne ak je v chladničke málo potravín, eliminácia nepríjemných pachov
 • MultiAirFlow – cirkulácia vzduchu v chladničke. Výsledkom udržiavania stálej teploty v celom priestore chladničky je predĺženie čerstvosti potravín
 • MultiFlow 360° – pokročilejší ventilačný systém so 14. tryskami, ktorý zabezpečuje stabilnú teplotu v celej chladničke
 • No Frost – eliminácia tvorby námrazy
 • Samoodmrazovanie – námraza na stenách znižuje účinnosť chladničky. Táto funkcia pomáha znižovať vlhkosť vo vnútri chladničky a tak zamedzuje tvorbe nežiaducej námrazy
 • IonAir – dodávanie záporných iónov, ktoré odstraňujú zápachy, čistia vzduch, predlžujú trvanlivosť a čerstvosť potravín
 • AdaptTech – znižovanie teplotných výkyvov po otvorení dvierok sa stará o predĺženie trvanlivosti potravín
 • Režim Party – časovač, ktorý vychladí nápoje na žiadanú teplotu a čas
Najlepšie chladničky 2018 v teste
4.1 (81.43%) 14

Autor článku
Tomáš

Snažím sa prinášať objedktívny a nestranný pohľad na kvalitu produktov. Verím, že vám moje články a recenzie pomôžu správne sa rozhodnúť. Podporte ma zdieľaním.

Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*