Apple Watch Series 8 smart hodinky s NFC – recenzia

Od Apple Watch sa rok čo rok očakáva ten najvyšší technologický pokrok a inak to nie je ani pri Apple Watch Series 8. Tentoraz sa príliš veľa inovácií neobjavilo, no napriek tomu sú smart hodinky Apple elitou v kategórii. Hodinky sú určené pre náročnejších zákazníkov a verných Apple fanúšikov. Najnovšia generácia ponúka všetko, čo smart hodinky majú mať a ešte niečo navyše.

Publikované: 13.10.2022
Aktualizované: 28.09.2023
Obsah článku:

Apple Watch Series 8

Vodotesné smart hodinky do 50 m, výdrž batérie 18 hodín/0,75 dňa, bezkontaktné platby cez Apple Pay, Watch OS 16, odolnosť IPX6

Pozrieť najlepšiu ponuku

Dizajn, ktorý neomrzí a displej rovnako kvalitný

Vzhľad smart hodiniek Apple Watch 8 pripomína predchádzajúcu sériu, vlastne je to predchádzajúca séria. Dizajnová zmena neprišla, ale to nie je chyba, pretože Apple sa drží svojich princípov a zásad. To sa cení, ale na druhej strane po rokoch, kedy pri Apple Watch Series 4 prišiel výraznejší redizajn, zákazníci márne čakajú a niečo inovatívnejšie by sa už patrilo. Hranatý dizajn je elegantný i športový zároveň. Telo hodiniek je z hliníka. Retina LTPO OLED displej s rozlíšením 396 x 484 je krásny, kvalitný a na prvý dotyk i prvý ťah poslúcha. Menej sa nám páči šetrenie na sklíčku Ion-X, ktoré v testoch nepreukazuje žiadnu špeciálnu odolnosť proti škrabancom. Oproti tomu je zafírové omnoho odolnejšie. Na spodnej strane puzdra sa nachádzajú senzory a diódy.

Apple Watch Series 8 recenzia

Na ľavej strane je podlhovastý reproduktor a v pravej časti puzdra je otočná korunka, mikrofón i zapustené tlačidlo. Toto sa nezmenilo. Hodinky sú vodotesné do 5 ATM. Remienok je z mäkkého silikónu a veľmi dobre obopne akékoľvek zápästie. Veľmi dobrá je aj svietivosť displeja na slnku. Nechýba ani funkcia Always-On displeja.

Trendy funkcie a nefunkčný teplomer

Watch OS je opätovne dominantou inteligentných hodiniek od Apple. Zariadenie je skvele optimalizované, ekosystém je maximálne prehľadný a predovšetkým hodinky obsahujú App Store, takže využiteľných aplikácií je dostatok. Klasické funkcie ako kalendár, budík, menštruačný cyklus alebo kalkulačka sú povinnou jazdou, no poteší navigácia alebo pre mnohých nutné NFC pre bezkontaktné platby Apple Pay. Hodinky na telefonovanie využíva v praxi malé množstvo používateľov, no možné to je. Buď to vďaka spárovanému telefónu, alebo cez eSIM kartu. Vo výbave je aj hudobný prehrávač a interné úložisko s 32 GB, kde si môžete vložiť napríklad hudbu a ísť si zabehať bez hodiniek.

Akcelerometer, výškomer, barometer alebo kompas sú taktiež očakávanými prvkami výbavy. Novinkou medzi funkciami je rozpoznanie autonehody – hodinky dokážu rozpoznať náraz a ak sú spárované s telefónom alebo majú eSIM, dokážu privolať pomoc samy do niekoľkých sekúnd. Alebo tak urobíte vy SOS tlačidlom. Apple Watch 8 sa dosť zamerali na diagnostiku a monitoring športových aktivít a telesných procesov – EKG, okysličenie krvi, tep, monitoring spánku (identifikovanie fáz spánku) či dokonca telesnej teploty. Tá je monitorovaná len počas spánku a v zásade tak teplomer ako samostatný prvok nemožno využívať. Fitness funkcie ako monitorovanie behu, bicyklovania alebo lyžovania sa spresnili a dokážete tak presnejšie vyhodnotiť vašu kondíciu.

Výdrž batérie sa, bohužiaľ, nezmenila

Mnohým prémiovým hodinkám, a to vrátane Samsungu, možno vyčítať, že výdrž batérie je žalostná. Argumentom má byť množstvo funkcií, senzorov, kvalitných displejov a výkonných procesorov. A zdá sa, že aj Applu tento argument stačí. Ale zhoršenie? 18 hodín výdrže na jedno nabitie je naozaj málo a monitorovať spánok sa nezdá ako dobrý nápad, pretože hodinky skôr v noci budete nabíjaťÚsporný režim, ktorý sľubuje 36 hodín výdrže, je bonusom, no bude vypnutý Always-on displej, čo odporúčame tak či tak a nebudete mať k dispozícii ani denný monitoring tepu, saturácie krvi a ďalších metrík. Tie si zapnete, len ak budete chcieť niečo vedieť. Nabíjanie káblom v balení s indukčným dokom nabije hodinky z 0 na 100 % za niečo vyše hodinu.

Smart hodinky Apple Watch Series 8

Skúsenosti s Apple Watch Series 8

Smart hodinky od Apple nie sú pre každého. Bez toho, aby sme Watch Series 8 porovnávali, nesiahnu po nich ľudia, ktorým nestačí 18 hodín výdrže. Záchranou je úsporný režim. Takisto ich nebudú potrebovať ani majitelia Apple Watch Series 7. Nie každému budú stačiť tie minimálne inovácie, ktoré Apple v prípade inteligentných hodiniek predstavil. Hoci ide o najlepšie smart hodinky na trhu, pre mnohých ide skôr o tvrdenie na papieri. Reči, že Apple je Apple už nestačia a zákazníci od hodiniek čakali niečo trochu iné a nové. Zákazník, ktorému nevadí si priplatiť, určite ocení ekosystém Watch OS, ktorý funguje bezkonkurenčne. Novinkou je aj nový procesor Apple S8. Taktiež skvelý displej robí radosť pri bežnom používaní. NFC platenie hodinkami je funkčné a praktické a Apple Pay podporuje väčšina bánk na Slovensku.

Recenzie a skúsenosti so smart hodinky s NFC Apple Watch Series 8
Zdroj: Alza.sk

Apple Watch 8 kladú dôraz aj na športové funkcie a zdravie. Diagnostika EKG, meranie saturácie krvi a vyhodnocovanie rôznych štatistík. Detailné monitorovanie spánku na REM, základný a hlboký spánok je niečo navyše. Javí sa to ako niečo navyše, ale pritom ide o absolútny štandard a v tejto cene vlastne jediný „all inclusive“. Presnosť meraní je s minimálnou odchýlkou veľmi dobrá. Rozpoznanie autonehody v reálnych podmienkach sa na základe testov osvedčilo, hoci treba veriť, že túto funkciu používatelia potrebovať nebudú. Hodinky sú odolné proti vode i nárazom (IPX6). Stále hodinkami môžete volať alebo posielať SMS správy. Summa summarum, úplné klišé. Apple Watch Series 8 nesklamali, ale ani neohúrili. Pre praktického používateľa, fanúšika či milovníka Apple Watch ich kúpa nemusí úplne dávať zmysel.

Záverečné zhodnotenie

Pozitíva

Skvelá rýchlosť a výkon hodiniek
NFC platba a telefonovanie hodinkami
Kvalitný displej

Negatíva

Vysoká cena
Málo inovácií
Výdrž batérie

Výdrž batérie: 18 hodín/0,75 dňa ● Rozlíšenie displeja: 396 x 484 px ● Bezkontaktné platby (NFC): áno/Apple Pay ● OS hodiniek: Watch OS 16 ● Kompatibilné OS: iOS ● Interné úložisko: 32 GB ● Vodeodolnosť: 5 ATM/50 m ● Odolnosť: Ion-X ● GPS: áno ● WiFi: áno ● Bluetooth: áno ● Rozmery ciferníka: 45 mm ● Hmotnosť: 38,8 g ● Materiál: hliník + silikón

Fotogaléria


Testované produkty

Prečítajte si

Hodnotenie:
(81.2%)