Pridané: 12. mája 2017 | Autor: Tomáš

Najlepšie horské bicykle 2018

Bicykle patria nielen medzi obľúbené dopravné prostriedky, ale jazda na nich patrí aj k relaxačným a športovým aktivitám. Hlavne počas leta ich využívame v najväčšej miere.

Nákup nového bicykla sa nezaobíde bez orientácie na trhu a vedomostí o základných parametroch. Dnes je ponuka zastúpená rôznymi výrobcami, ale aj veľkosťami rámov, kolies a rozmanitými konštrukčnými riešeniami. Aby ste sa pred nákupom nestratili v záplave ponúkaných produktov, pripravili sme pre vás základné delenie bicyklov a parametre podľa ktorých sa orientovať

Najlepšie horské bicykle

Prečo bicykel a aký?

Jazda na bicykli prispieva k zdraviu a pomôže vám prekonávať vzdialenosti. Je to skvelý dopravný prostriedok, ktorý okrem údržby potrebuje iba vašu vlastnú energiu. Poteší, ako darček pod vianočným stromčekom alebo za vysvedčenie. Aby naozaj urobil radosť je potrebné pri výbere zohľadniť vek, postavu pri ktorej záleží na výške aj váhe a terén na akom ho budeme používať.
Konštrukčne delíme bicykle podľa veľkosti  a materiálu rámu, priemeru kolies, hmotnosti, nosnosti a komponentov. Podľa používania sa pri výbere odrážame od terénu na ktorom budeme jazdiť.

Delenie podľa konštrukcie a komponentov

Veľkosť rámu

Výrobcovia každý model bicykla ponúkajú v niekoľkých veľkostiach, aby spĺňal podmienky pohodlnej jazdy pre ľudí rôznej výšky. Veľkosť je odvodená od vzdialenosti medzi stredovou osou a koncom sedlovej trubky rámu. Udáva sa v palcoch, kde 1“ rovná sa 2,54 cm. V predajni sa však môžete stretnúť s označením písmenami, ako pri veľkostných tabuľkách oblečenia S, M, L, XL A XXL. Tento údaj, či už je v palcoch alebo písmenom zohľadňuje výšku postavu jazdca.

– Výber rámu bicykla podľa výšky jazdca.(vid. Tabuľka)

– Detské bicykle vyberáme zväčša podľa priemeru kolies alebo výšky dieťaťa. Vek dieťaťa v tomto prípade nemusí vystihnúť presne vhodnosť veľkosti bicykla. Niektoré deti sú v svojom veku dostatočné vysoké iné sú menšieho vrazstu. (vid. Tabuľka)

– Ďalším spôsobom, ako môžeme vyberať vhodný bicykel je výber podľa dĺžky nôh. Tento spôsob je najideálnejší priamo v predajni, odskúšaním.

Materiál rámu

Hliníkové rámy – Sú najrozšírenejšími a cenovo najdostupnejšími  na trhu. Ide zväčša o rôzne zliatiny hliníka s prímesou skandia a horčíka. Najväčšou výhodou je nízka hmotnosť. Pri hliníkových je záporom malá pružnosť, ktorú práve hliník s prímesou horčíka a skandia eliminujú  a tieto rámy sú pružnejšie ako klasický hliník.

Oceľové rámy – Najväčšou výhodou je výborná pružnosť a pomer ceny, nevýhodou zase veľká hmotnosť. Aj pri týchto rámoch sa kombinuje oceľ s rôznymi zliatinami, ktoré napomáhajú väčšej pevnosti rámu. Od kvality ušľachtilej ocele a zliatin závisí aj koncová cena.

Karbónové rámy – Asi najdrahší materiál na výrobu rámu pri ktorom je dosiahnutá vysoká pevnosť a extrémne nízka hmotnosť. Nevýhodou karbónového rámu je vysoká cena.

Titánové rámy – Sú veľmi zriedkavé kvôli vysokej cene. Vyznačujú sa vysokou pružnosťou  tuhosťou. Majú nízku hmotnosť, ale predávajú sa za veľmi vysokú cenu.

Plusy materiál rámu bicykla (vid. Tabuľka)

Priemer (veľkosť) kolies

Priemer kolies vyberáme podľa toho na akom teréne budeme jazdiť a hlavne, ako budeme jazdiť. Niekedy najobľúbenejšie kolesá s priemerom 26“ vytlačili 27,5“ kolesá. Tie sú kompromisom medzi 26“ a veľkými 29“ kolesami.

– 26“ kolesá

Kolesá s priemerom 26“ sú určené pre rozmanitý terén a vďaka menšiemu premiéru je ich plusom ľahká manévrovateľnosť.

– 27,5“

Stredná cesta medzi dvomi najpoužívanejšími veľkosťami kolies ťaží z dobrej manévrovateľnosti menších kolies a výbornému zachovaniu akcelerácií väčších kolies.

– 29“

Tieto kolesá sa stávajú čoraz obľúbenejšími vďaka tomu, že prinášajú lepšiu trakciu a brzdenie, nakoľko kontaktná plocha so zemou je väčšia. Veľkým plusom veľkých kolies je ľahký prechod cez prekážky, rýchlosť väčší záber.

Hmotnosť

Ani hmotnosť bicykla nie je zanedbateľná. Trápiť sa s ťažkým bicyklom v náročnom teréne nie je bohviečo. Preto sa výrobcovia snažia znižovať hmotnosť ale zachovávať celkovú pevnosť bicykla. Medzi bežnú hmotnosť považujeme hodnotu 13 – 15 kg pre dospelých pre horské bicykle. Cestné bicykle majú nižšiu hmotnosť mierne pod 10 kg. Pri detských je čo najnižšia hmotnosť tou najideálnejšou.

Nosnosť

Tento parameter je dôležitý pre ľudí, ktorý majú vyššiu hmotnosť, aby rám a celkove vydržal ich váhu. Bežné majú bicykle nosnosť okolo 120 kg, čo vyhovuje väčšine ľudí. Trékingové dokonca zvládajú nosnosť 140 kg. Detské majú samozrejme vzhľadom na konštrukciu aj nižšiu nosnosť a tá sa pohybuje od 50 – 80 kg, maximálne je to pri detských bicykloch 100 kg.

Komponenty

– Vidlica

Podľa toho v akom teréne budete jazdiť vyberajte aj vidlicu. Do náročného a nerovného terénu je vhodná celoodpružená vidlica, ktorá výborne kopíruje a odpružuje nerovnosti  terénu. Na rovné cesty je naopak vhodnejšia pevná vidlica. Štandardom je dnes odpružená vidlica z uzamykaním odpruženia.

– Typ brzdy

Na trhu sa  bežne môžete stretnúť s dvoma typmi bŕzd. Najčastejšou a lacnejšou variantnou sú ráfkové brzdy. Tie pomaly nahrádzajú kotúčové brzdy, ktoré sú buď mechanické a pracujú na podobnom princípe ako ráfkové alebo hydraulické brzdy. V postate fungujú kotúčové hydraulické brzdy na rovnakom princípe ako brzdy v aute.

– Sedlo

Sedlo, sedlovka alebo sedadlo. Aj tu nájdeme lepšie aj priemerné modely. Nielen tvar a ergonómia, ale aj materiál sedla veľmi zavážia pre pohodlnú jazdu. Asi najrozšírenejšie sú gélové sedlá. Okrem materiálu a tvaru je dôležitá aj dobrá nastaviteľnosť.

– Ostatné komponenty

Komponenty sú rôzne časti bicykla. Ide o brzdy, predstavce, pedále, prevody, sedlovky, kľuky, prešmykovač atď. Najideálnejšie je, ak bicykel obsahuje komponenty od jedného výrobcu z  jednej rady a nie sú miešané komponenty rôznej úrovne a rôznych výrobcov. Platí jednoduché pravidlo, čím kvalitnejšie materiály sú v sade použité, tým vyššia je spoľahlivosť, nastaviteľnosť, životnosť ale aj cena. Samozrejme, že  drahšie kvalitnejšie diely navýšia aj samotnú cenu bicykla ale znížia vďaka kvalitným materiálom hmotnosť bicykla.

Delenie podľa používania a terénu

Najdôležitejším kritériom pri výbere správneho bicykla je povrch na akom nim budete jazdiť. Ak ste milovník horských náročných trás tak je pre vás vhodný konštrukčne iný bicykel, ako pre jazdenia v meste po asfaltových rovných cestách. Podľa používanie delíme bicykle na horské, krosové, trekingové a mestské, cestné.

Medzi najobľúbenejšie bicykle na trhu podľa predajnosti a pozitívnych hodnotení užívateľov patria modely od overených výrobcov s kvalitnými komponentmi. Ďalším kritériom spokojnosti užívateľov je záruka, pozáručný servis a dostupnosť náhradných dielov. Plusom je predlžená záruka ako aj špeciálna záruka na rám a sieť servisov alebo partnerských servisov pre konkrétneho výrobcu.

Horské bicykle

Vhodené sú na členitý povrch a do náročného terénu. Môžete nimi jazdiť po horských cestách, do kopcov a zvládnu aj strmejšie zjazdy vďaka svojej pevnej konštrukcii.

Top 5 – Najlepších 5

4Ever Scanner XTR 2016

Model  4EVER Scanner XTR 2016 je skvelý bicykel s 29″ kolesami a kvalitnými komponentmi. Najväčším lákadlom je kvalitný celokarbónový rám a spoľahlivá odpružená vidlica. Tento  úspešný model sa na trhu ponúka v niekoľkých variantoch. Karbónový rám HIGH modulus 29″ s originálnym tvarom, geometriou a osobitým dizajnom je predurčený nielen pre rýchlu jazdu, komfort, ale aj pre objavovanie nových limitov jazdy na horských bicykloch. Vynikajúca výbava ponúka  vidlice ROCK SHOX a precízne radenie značky SHIMANO XTR. Horský bicykel 4Ever Scanner XTR 2016 je obľúbeným  modelom medzi cyklojazdacami a má veľmi vysoké hodnotenie medzi užívateľmi, ktorí si chcú jazdu na bicykli poriadne užiť.

Kellys Hacker 50 2017

Výborný model odskúšaný pretekármi s pevným karbónovým rámom iCAD s maximálne pevnou osou a XCO optimalizovanou geometriou sa dobre ovláda a vyniká hladkým zrýchlením. Bicykel je osadený komponentmi Shimano vyššej rady, doplnený komponentmi KLS. Široké plášte SCHWALBE Racing Ralph Performance na 27,5“ kolesách robia z tohto modelu dravca na jazdu aj do náročného terénu.

Ghost Lector 5 LC 2017

Model roku 2017 s 29“ kolesami a výborným rámom LECTOR 29 Lightweight Carbon LC je skvelou voľbou za stále dobrú cenu. V čiernom farebnom prevedení vyzerá naozaj luxusne. Nechýba odpružená vidlica pre jazdu v náročnejšom teréne. Tento model je výborne ovládateľný a zvládne aj agresívnejšie stúpanie a náročné zjazdy. Veľkým lákadlom je ľahký karbónový rám, špičkové komponenty, technológie a samozrejme dynamický dizajn. Výborná voľba aj pre amatérske pretekanie.

 

Cenovo dostupnejšie modely  –  Výborný pomer kvality a ceny

Kellys Thorx 10 2016

Minuloročný úspešný model v dobrej cene, zostavený s kvalitných komponentov patrí medzi moderné horské bicykle vhodné do náročného terénu. Prednosťou je ľahký rám, kvalitné odpruženie a výborne zladené komponenty Shimano.

Cube Analog 2016

Pre rekreačné jazdenie aj v náročnejšom teréne je tento model priam stvorený. S priemerom kolies 27,5“ a odpruženou prednou vidlicou s uzamknutím priamo z riadidiel a hydraulickými brzdami patrí k lepším horským bicyklom za dostupnú cenu. Vybavený je komponentmi Shimano a predáva sa vo viacerých veľmi pekných farebných prevedeniach.

 

Trekingové bicykle

Bicykle sú vhodné na pevné cesty a pre dlhé túry rovnou krajinou sú ideálne. Naopak do náročnejšieho terénu sa nehodia. Môžeme ich považovať za strednú cestu medzi horským a cestným bicyklom.

Krosové bicykle

Výborná voľba na lesné túry po horských cestičkách, poľných cestách a členitom teréne.

Top 5

Ghost Square Cross 4 2016

Krosový bicykel  Ghost Square Cross 4 je vhodný na jazdu v prírode aj v meste. Zostavený je zo spoľahlivých komponentov. Pevný hliníkový rám s výrazným profilovaním a odpružená vidlica prispievajú k pohodlnej jazde na asfalte aj na štrkových cestách. Cenovo nezaťaží peňaženku a kvalita je v dobrom pomere k cene.

Kellys Phanatic 30 2017

Vo výbornom pomere kvalita a cena je model Phanatic 30 2017 výrobcu Kellys. Jednoduchý dizajn prispieva k dobrej obratnosti tohto bicykla. Rám je z hliníkovej zliatiny, čo je v tejto cenovej kategórii najbežnejším materiálom rámov. Celkove je tento model ľahký, odolný a dobre ovládateľný. Zostavený je zo spoľahlivých komponentov. Vhodný je do mesta aj do prírody na túry a vďaka športovejšiemu dizajnu ide o pekný bicykel pre nenáročného cyklistu.

Romet Wagant 4.0 2017

Tento model je typický trekingový bicykel. Predáva sa v pánskej a dámskej verzii a nechýba mu nič, čo má správny bicykel na dlhšie cesty a výlety mať. Turistická výbava, spoľahlivé komponenty prevažne výrobcu  Shimano a pevný hliníkový rám, to všetko za priaznivú cenu. V ponuke je vo viacerých veľkostiach rámu a plusom sú nielen blatníky ale aj nosič na batožinu.

Merida Crossway 900 2016

Kvalitný krosový bicykel  Merida Crossway 900 je vhodný na športové využitie aj na dlhé cesty. Výhodou je ľahký pevný rám a spoľahlivé komponenty Shimano, ktorými je osadený. Nechýba hydraulická odpružená vidlica Suntour s olejovým tlmením a uzamykaním priamo z riadidiel.

 

Mestské bicykle – cestné

Kategória mestských a cestných bicyklov je určená na jazdu po upravenej ceste a na asfaltové mestské ulice. Do akéhokoľvek terénu svojou konštrukciou nie sú vhodné. Vo výbave majú blatníky aj nosiče pre batožinu.

Top 5

CTM Blade 3.0 2016

Jeden z najobľúbenejších cestných bicyklov vo výbornom pomere kvality a ceny od slovenského výrobcu CTM ponúka kvalitný rám zo zliatiny duralu a spoľahlivú karbónovú vidlicu. Osadený je kvalitnými komponentmi Shimano a FSA. Obľúbené sedadlo Fizik Ardea MG  a riadidlá FSA Omega Compact 440mm, prispievajú k pohodlnej jazde aj na dlhých trasách. Lanká sú vedené v ráme, čo je ďalším plusom.

Merida Reacto 500 2016

Kvalitný model výrobcu Merida je vhodný na amatérske pretekanie. Má hliníkový rám vyrobený technológiou HFS a prehadzovačku Shimano Ultegra, ktorá je zárukou presného riadenia. Predná karbónová vidlica výborne eliminuje vibrácie pri prejazde nerovnosťami. Celkový dizajn,  farebné prevedenie a lanká vedené v ráme si zaslúžia pochvalu.

Specialized Allez E5 2017

Specialized Allez je veľmi zaujímavý model cestného bicykla s rámom vyhotoveným z prémiovej hliníkovej zliatiny E5. Má ručné spracovanie s hladkými zvarmi, ktoré  nepôsobia na konštrukcii rušivo. Vidlica je z karbónu a výborne pohlcuje vibrácie. Osadený je spoľahlivými komponentmi a dizajn je moderný. Výhodou je výborný pomer kvality a ceny.

Kenzel Sitngo 2015

Tento model je typický mestský bicykel, ktorý stojí za povšimnutie nielen svojím originálnym dizajnom ale aj dostupnou cenou. Na prvý pohľad pripomína konštrukčne skôr mestskú kolobežku. Má menšie kolesá s priemerom 20“, oceľový rám a pevnú vidlicu. Nechýbajú mu blatníky  a nosič na tašku. Najväčšou výhodou tohto príjemného mestského bicykla je jednoduché nízke nasadanie.

Kellys Arwen Dutch 2017

Krásny dámsky mestský bicykel v retro dizajne od výrobcu Kellys model roku 2017, okrem vzhľadu ponúka aj spoľahlivý pevný rám vyrobený z modernej hliníkovej zliatiny a vysokokvalitnú oceľovú vidlicu. Tá bezpečne pohlcuje vibrácie a nerovnosti povrchu. Bicykel je osadený spoľahlivými komponentmi prevažne výrobcu Shimano a KLS. Vo výbave má predný blatník, zadný blatník s osvetlením a nosič na batožinu. Nechýba ochrana reťaze a predný nákupný košík. K celkovému retro dizajnu prispieva ja klasický zvonček. Na výber je vo viacerých veľmi pekných farebných prevedeniach.  Ku komfortu jazdy mestom slúži aj sedadlo KLS Van Kellys z gélovej peny s vysokou hustotou a pružením oceľovými pružinami.

Najlepšie horské bicykle 2018
2.8 (55%) 4

Autor článku
Tomáš

Snažím sa prinášať objedktívny a nestranný pohľad na kvalitu produktov. Verím, že vám moje články a recenzie pomôžu správne sa rozhodnúť. Podporte ma zdieľaním.

Viktor mrkni sa na kaktus bike…poprípade sa s nimi skús dohodnúť…manžel zháňal horský bicykel s kolesami 26″ a rozhodol sa po niekoĽkým návštevách a konzultáciách s predajcom na bajkalskej že ide do scott spark, ktorý ho oslovil kvôli tomu, že rám aj vidlica majú Boost osky (15 x 110 vpredu a 5 x 141 mm vzadu), vďaka čomu je skrátená zadná stavba kvôli stabilite. Modely RC majú zdvihy 100/100 mm a sú osadené 1-prevodníkmi. Tvrdí že je to nádhera tento rok už strihol český raj a slovenský raj

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*