Suunto 5 športtester – recenzia

Suunto 5 je šikovný športtester, ktorý sa vďaka svojmu dizajnu hodí ženám aj mužom. Jeho veľkou výhodou je dobrý pomer medzi cenou a ponúkanými funkciami. K dispozícii je viac ako 80 športov a plusom je tiež vodotesnosť do 50 metrov. Hodinky dokážu monitorovať spánok, merať tep a integrované GPS umožňuje plánovať si trasy. Informujú o východe a západe slnka a ponúkajú veľmi dobrý prehľad o nameraných hodnotách. Mínusom je slabšia odolnosť oproti konkurenčným modelom, ktoré sa vyrábajú z odolnejších materiálov. Displej hodiniek nemusí vyhovovať každému. Za určitých situácií nie je dobre čitateľný. Napriek spomenutým nedostatkom ide o vydarený športtester.

Publikované: 18.01.2023
Aktualizované: 18.01.2023
Obsah článku:

Suunto 5

Matrix displej s uhlopriečkou 1,1 palca, vodotesnosť do 5 ATM, max. výdrž batérie 14 dní, beh, turistika, cyklistika, fitness, outdoor, multišport, plávanie

Pozrieť najlepšiu ponuku

Výhody produktu

Športové hodinky zaujmú dobrým pomerom ceny a výkonu. Vychádzajú z obľúbeného modelu Suunto 9, ale majú iný dizajn a odlišné funkcie. Sú ideálne pre športovcov či inak aktívnych ľudí, ktorí chcú mať prehľad. Hodia sa napríklad na beh, cyklistiku, plávanie, chôdzu či turistiku. K dispozícii je viac než 80 športových aktivít. Plusom je vodotesnosť do 5 ATM, čiže vody sa nemusíte báť a takáto vodotesnosť úplne postačuje na bežné plávanie alebo aj šnorchlovanie.

Vďaka menším rozmerom sa hodinky skvele hodia ženám aj mužom, v ponuke sú navyše rôzne farebné varianty. Silikónový remienok je príjemný na dotyk a pohodlne sa nosí. Netlačí ani pri celodennom nosení. Oceňujeme rôzne jazykové mutácie vrátane slovenčiny a češtiny, pohyb v menu je tak jednoduchý. Ovládanie prebieha pomocou tlačidiel a nie dotykom. Má to svoje výhody, pretože omylom sme nestlačili nič, čo sme nechceli.

Výdrž batérie je slušná. Pri bežnom používaní vydrží cca 7 dní a v úspornom režime je to dvojnásobok. Výdrž sa líši v závislosti od používania integrovaného GPS. Pri vysokej presnosti merania polohy sa výdrž skracuje na 20 hodín. Vďaka integrovanému Bluetooth je možné hodinky prepojiť s mobilným telefónom a dostávať praktické notifikácie. Okrem GPS je v hodinkách zabudované GLONASS, GALILEOQZSS. Vyzdvihujeme možnosť naplánovať si trasu, body záujmu, vizuálnu navigáciu, podrobnú navigáciu v reálnom čase či automatický zoom. Za praktickú funkciu považujeme aj informáciu o odhadovanom čase príjazdu.

Hodinky informujú o čase východu a západu slnka. Nechýba výškomer či intervalový tréning. Meranie srdcového tepu sa zdá byť presné, no hodinky treba mať trocha vyššie na zápästí, aby bolo meranie presnejšie. Pomocou mobilnej aplikácie Suunto sme mohli sledovať aj vývoj VO2Max. Okrem množstva športových funkcií dokážu monitorovať taktiež spánok. Informácie o pohybovej aktivite a následnom oddychu sú teda komplexné.

Suunto 5 recenzia

Nevýhody produktu

Športtester má displej s veľkosťou 1,1 palca a radí sa k tým menším. Výrobca navyše použil technológiu Matrix, displej preto nemusí vyhovovať každému. Rozlíšenie 218 x 218 px nie je dostatočne jemné, v určitých situáciách nemusí byť dobre čitateľný. Sklíčko je z minerálneho skla, hoci je odolné proti poškriabaniu či prasknutiu, nedosahuje takú odolnosť ako zafírové sklíčko, ktoré používajú drahšie modely.

Suunto 5 náramok

Parametre

Veľkosť displeja1,1 palca
Rozlíšenie displeja218 x 218 px
Typ displejamatrix
Typ ciferníkaokrúhly
Materiál sklíčkakryštalické
Materiál telakompozit
Materiál lunetyoceľ
Integrované GPSáno
Kompasáno
Výškomeráno
Krokomeráno
Športové režimyviac než 80
Vodotesnosťdo 5 ATM
Monitoring spánkuáno
Snímač srdcovej frekvencieáno
Prepojenie s mobilománo
Podporované systémyAndroid, iOS
Bežná výdrž batérie7 dní
Maximálna výdrž batérie14 dní
Hmotnosť66 gramov

Skúsenosti so Suunto 5

Športtester sa teší obľúbe vďaka dobre nastavenej cene a ponúkaným funkciám. Používatelia ocenili výdrž na jedno nabitie a ako uviedli, je to prekvapivo dobrý športtester aj pre triatlon a multišport. Hodinky dostali plus za jednoduché ovládanie, prehľadné aktivity a veľmi dobrý súhrn nameraných parametrov. Páči sa im zabudované GPS, možnosť trasovania či komfortné nosenie vďaka pohodlnému silikónovému remienku. Vyzdvihli, že dokážu merať tep bez nutnosti mať hrudný pás. Vodotesnosť do 50 metrov označujú ako dostatočnú. Niektorým nevyhovoval displej a zdal sa im horšie čitateľný. Jeden z používateľov postrehol, že pre presnejšie meranie tepu je potrebné mať hodinky vyššie na zápästí. S vyslovene negatívnymi reakciami sme sa však nestretli. Hodinky napriek tomu nemusia vyhovovať každému, závisí to od toho, ako ich chcete používať.

Recenzie a skúsenosti so športtesterom Suunto 5
Zdroj: Heureka.sk

Alternatívy

Suunto 5 majú veľmi dobrý pomer ceny a funkcií, displej je však horšie čitateľný, pretože výrobca použil technológiu metrix. Tento spôsob zobrazovania údajov nemusí vyhovovať každému. Ak sa chcete zmestiť do ceny 200 eur, vhodnou alternatívou môže byť Garmin Forerunner 45S. Ide o ľahké a kompaktné hodinky, ktoré dokážu monitorovať viaceré športové aktivity. Hodinky sú dobre čitateľné aj na priamom slnku. Suunto 5 sa predávajú aj vo verzii Peak. Medzi používateľmi patrí k obľúbeným športtesterom Polar Pacer S-L. Bežcom ponúka všetky základné funkcie, ale tiež pokročilejšie nástroje pre monitoring a záznam športovej aktivity. Menej náročným používateľom dávame do pozornosti napríklad Polar Unite, prípadne Sigma iD.FREE. Ženy zas môže zaujať model Suunto M5 Women, ktorý sa radí k fitness modelom.

Záverečné zhodnotenie

Pozitíva

Veľmi dobrý pomer ceny a funkcií
Vodotesnosť do 5 ATM
Slušná výdrž batérie
Notifikácie z mobilu
Jednoduché ovládanie
Dobrý súhrn nameraných údajov

Negatíva

Horšie čitateľný displej
Nižšia odolnosť oproti konkurencii

Typ displeja: Matrix ● Veľkosť displeja: 1,1 palca ● Vodotesnosť: do 5 ATM ● Meranie tepu: áno ● Integrované GPS: áno ● Výškomer, kompas a krokomer: áno ● Maximálna výdrž batérie: 14 dní ● Hmotnosť: 66 gramov

Fotogaléria


Testované produkty

Prečítajte si

Hodnotenie:
(81.6%)