Pridané: 19. októbra 2017 | Autor: Tomáš

Najlepšie varné dosky 2018

Modernizácií sa nevyhla ani kuchyňa, a s modernou dobou sa rozšíril i výber varných dosiek. Klasické plynové varné dosky doplnili indukčné a sklokeramické varné dosky.

Všetky majú svoje pre aj proti, ktoré si v článku bližšie popíšeme. Pred samotným rozhodovaním, si ale odpovedzte na základné otázky, ktoré vám v nákupe výrazne pomôžu. Preferujete plyn alebo elektrinu? Budete variť často a dlhé hodiny? Aký dizajn sa vám hodí do kuchyne?

Ako vybrať varnú dosku

Spotreba  – Najnižšiu spotrebu z uvedených varných dosiek má indukčná. Je šetrná a praktická. Jej efektivita spočíva v nadstaveniach, ktoré má v sebe zabudované. Jeden zo systémov je napr. stand-by, ktorý funguje na princípe senzitivity. Ak pečieme lievance a zložíme ich z dosky, teplota sa automaticky stiahne, až pokým panvicu nevrátime späť. Ďalším systémom je prispôsobenie výhrevu k veľkosti hrnca. Keď položíme menší hrniec na väčší horák, vyhreje sa len časť, ktorá presne kopíruje rozmery nášho hrnca.

Rýchlosť ohrevu – V tomto parametre znovu víťazí indukčná varná doska. Rýchlosť zvyšovanie sa teploty je naozaj efektívna, v podstate sa dá tvrdiť, že zatiaľ čo plynový šporák sa ešte len rozohrieva, na indukčnej doske už možno variť.

Efektívnosť – Plynová varná doska je najefektívnejšia. Príčina je nasledovná, horák vysiela teplo na všetky časti hrnca, nie len na dno. V prípade indukčnej dosky je to naopak, teplota sa zameriava len na dno.

Umiestnenie varnej dosky – Mohlo by sa nám zdať, že je to len otázkou dizajnu, ale opak je pravdou.  Dávajte si pozor, aby ste varnú dosku neumiestnili ku chladniče alebo nad umývačku riadu. Zlé umiestnenie by znamenalo vyššiu spotrebu oboch spotrebičov a následné zvýšenie nákladov s tým spojených.

Najlepšie plynové varné dosky

Predstavuje klasiku, ktorej mnoho ľudí dáva prednosť. Jej plusy sú vo vysokom výkone, pomerne rýchlom menení teploty a dizajne, ktorý sa za posledné roky výrazne zmenil. Na plynové varné dosky sa používa povrch vyrobený z tvrdého skla, sklokeramiky a nehrdzavejúcej ocele.

Najlepšie indukčné varné dosky

Ako sme už spomínali vyššie v článku, jej hlavnou výhodou je šetrnosť energie. Vďaka nízkej spotrebe a faktu, že plocha ohrevu sa dokáže prispôsobiť veľkosti hrnca, je obľúbená. Jedinou nevýhodou je, že indukcia funguje na základe magnetu. Na varenie je preto nevyhnutné používať hrnce s magnetickým dnom, inak sa nezohrejú.

Najlepšie sklokeramické varné dosky

Je veľmi úsporná , a vďaka hladkému povrchu je jej údržba naozaj jednoduchá. Ovláda sa dotykovými tlačidlami, ktoré by vám nemali robiť väčšie problémy. V systéme má mnoho nadstavení ako časovač, detská poistka, využitie zvyškové tepla, ktoré vám budú na úžitok. Napríklad taký časovač umožňuje nadstaviť dobu, za ktorú sa varná doska automaticky vypne. Dodatkom je i nadstavenie Booster, ktoré zabezpečuje rýchly nábeh varnej dosky na maximum.

Najlepšie varné dosky 2018
4.4 (88%) 10

Autor článku
Tomáš

Snažím sa prinášať objedktívny a nestranný pohľad na kvalitu produktov. Verím, že vám moje články a recenzie pomôžu správne sa rozhodnúť. Podporte ma zdieľaním.

Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*