Pridané: 22. októbra 2016 | Autor: Tomáš

Test práčok – najlepšie práčky 2018

Whirlpool HSCX 80420

Vyberte si ten najlepší model práčky podľa porovnávacieho testu práčok, ktorý sme pre váz zostavili. Obsahuje rebríček najlepších práčok.

Ako sme rebríček zostavili? Pozreli sme sa na výsledky testov nezávislých spoločností. Všetky údaje sme spočítali a zostavili poradie. Modely sme si preverili aj v diskusných fórach a užívateľských recenziách a tie s veľkým množstvom negatívnych komentárov sme vyradili.

Veríme, že vám takto ušetríme veľa času hľadaním všetkých informácií, ktoré nájdete prehľadne tu na stránke na jednom mieste. Ak máte otázku, použite komentáre v spodnej časti tejto stránky.

Najlepšie práčky s predným plnením

Najlepšie práčky s horným plnením

Najlepšie práčky so sušičkou

 

Ako vybrať práčku

Pranie prešlo historicky dlhou minulosťou – od ručného žmýkanie bielizne na brehu rieky, po čistenie bielizne šliapaním v kadiach, až po moderné, inovatívne práčky. Všetka námaha sa vplyvom technológií  zmenila na jednoduchú aktivitu. Stačí nahádzať oblečenie do bubnu, zvoliť program a pranie sa môže začať. Dnes sú pračky súčasťou takmer každej domácnosti a uľahčujú nám bežný život.

Na trhu je dostupné veľké množstvo práčok, v rôznej cenovej kategórií a s so širokou škálou nadstavení, a preto je dôležité venovať  dostatočnú pozornosť výberu tej správnej.

najlepšia práčka zanusi

Veľmi obľúbené práčka Zanussi

Vrchom alebo spredu plnená práčka?

Vrchom plnené práčky sú vhodné najmä do menších kúpeľní. Ich rozmery sú najčastejšie 85 x 40 x 60 cm. Výhodou je ich praktické umiestnenie, keďže starosť o otváranie bočných dvierok vám odpadá. Ďalším plusom je šetrenie chrbtice. Neustále zohýbanie pri nakladaní, a tiež vyberaní oblečenia, určite nie je prínosné.

Spredu plnená práčky majú dobrú stabilitu a moderný dizajn, ktorý vás na prvý pohľad osloví. Vrch práčky môže slúžiť, ako malý odkladací kútik. Z dôvodu otvárania bočných dvierok, zaberú viac priestoru.

Kúpiť či nekúpiť?

Doma máte stále funkčnú práčku a je vám ľúto vyhodiť ju? Možno máte pravdu. Slúžila by ešte nejaký ten rok, dva, pri slušnej údržbe i viac, ale šek za energie by určite neklesol.

Každá práčka patrí do inej energetickej triedy a ich rozpätie je naozaj široké. Na výber máme z triedy  A+++ – až G. Samozrejme, tá najúspornejšia je A+++.  Pri pračke z najnižšej triedy a práčke z triedy A+++, môžeme pozorovať výrazne rozdiely pri spotrebe. Zatiaľ čo pri práčke triedy G je ročná spotreba 68 €, za práčku najlepšej triedy miniete 23 €.

Veľkosť bubnu práčky

Práčka s najmenším bubnom môže naraz vybrať 4kg bielizne a práčka s najväčším bubnom až 10 kg.  Je to výrazný rozdiel, pri stálom užívaní a platení nákladov. Pri výbere práčky vychádzame z informácií, že pre štvorčlennú rodinu stačí bubon, ktorý obsiahne 6kg bielizne, inak by mohlo dôjsť k nevyužitému priestoru bubna a zbytočnému míňaniu. Bubon sa nikdy neplní až po horný okraj, úplným zaplnením  by sme bránili pohybu oblečenia v práčke. Otáčky sa pohybujú  od 1000 – 1600 za minútu. Dnes majú práčky tzv. 6 zmysel s čím sa stáva ovládanie práčky naozaj jednoduché. Program to totiž spraví za vás.

Uhlíkový alebo invertorový motor

Na výber máme z dvoch druhov – uhlíkový a invertorový motor. Uhlíkový model, je klasický motor, ktorý poháňajú remenice. Je hlučný, má vyššiu spotrebu a jeho cena je nižšia, ako v prípade invertorového motoru. Ten  pracuje bez uhlíkových kefiek, preto je veľmi výkonný a šetrný k energii. Síce je drahší, jeho výdrž a práva je efektnívnejšia.

automatická práčka Beko - víťaz testu

Automatická práčka Beko – víťaz testu

Práčka a sušička v jednom?

Spojenie práčky a sušičky je výhodné, pokiaľ máte málo miesta v kúpeľni, určite vám ušetrí kapacitu. Z praktického hľadiska sú tu ale malé nedostatky, ktoré musíme spomenúť. Pračka je schopná oprať viac ako vysušiť, a jej spotreba pri oboch funkciách je vyššia.

Displej – Displej na práčke je praktickou záležitosťou. Nie je nevyhnutnosťou, ale ako pomôcka určite padne vhod. Ukáže vám čas, kedy práčka doperie i nadstavený program.

Detská poistka – Pokiaľ máte malé dieťa, je dobré o detskej poistke pouvažovať. Bezpečnostný zámok zabráni dieťaťu otvoriť práčku počas prania a mechanický poistka zabráni zabuchnutiu dvierok, ak by náhodou dieťa vliezlo do bubnu práčky. Niektoré pračky majú i špeciálne nadstavenia detskej poistky, ktorá po stáčaní gombíkov nereagujú, až pokým poistku neodblokujete.

Wifi – Nová technológia vám umožní spárovať smartfón s vašou práčkou. Týmto systémom si môžete jednoducho kontrolovať v akom cykle sa vaša práčka nachádza, a tiež ovládať spustenie a vypnutie programu.

Automatické dávkovanie pracieho prášku – Dávkovať od oka je častokrát neefektívne. Stane sa, že to s práškom preženiete alebo naopak, dáte ho primálo. Táto vymoženosť, v podobe dávkovania pracieho prášku, vám určite príde na úžitok a o prípadné chyby sa nemusíte viac obávať.

Test práčok – najlepšie práčky 2018
4.1 (82.67%) 15

Autor článku
Tomáš

Snažím sa prinášať objedktívny a nestranný pohľad na kvalitu produktov. Verím, že vám moje články a recenzie pomôžu správne sa rozhodnúť. Podporte ma zdieľaním.

Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*