Pridané: 12. októbra 2017 | Autor: Tomáš

Najlepšie umývačky riadu podľa testu.

Ak vás už umývanie riadu nebaví, umývačka je to pravé orechové práve pre vás. My sme pre vás pripravili komplexný návod, ako vybrať umývačku a dúfame, že vám pomôžeme.

Umývačka vám pomôže ušetriť veľa drahocenného času a to nie je všetko. Šetrí aj financie v rodinnom rozpočte, pretože pri používaní umývačky sa minie menej vody. Umývačku môžete použiť aj na uskladnenie riadu, či už čistého alebo špinavého.

Najlepšie umývačky riadu

Zozbierali sme užívateľské recenzie, hodnotenia a redakčné testy a údaje sme spojili. Zakomponovali sme aj naše hodnotenie jednotlivých faktorov, ktorými produkty disponujú. Výsledkom je tento pekný rebríček top produktov v kategórii umývačky riadu.

Umývačka nie je v dnešnej dobe žiadna vymoženosť, patrí medzi bežné zariadenie domácnosti. Ponuka je naozaj obrovská, od lacných modelov po tie naozaj drahé, od kvalitných až po veľmi kazové. Vybrať si nie je jednoduché a treba sledovať viacero faktorov.  Pozrime sa teda na tie najdôležitejšie.

Ako vybrať umývačku riadu

Neplatí tu pravidlo, čím väčšia, tým lepšia. Zvoľte si umývačku rozumne. Sledujte hlavne počet ľudí v domácnosti, druhy kuchynského riadu, ktorý používate a v neposlednom rade aj to, ako často a koľko jedla pripravujete. Ak máte často návštevy, tak sa vám hodí umývačka aj na 12 súprav riadu. Ak ste sám v domácnosti, postačí aj umývačka s kapacitou na 4 sady riadu.

Vstavaná alebo voľne stojaca umývačka?

Toto rozhodnutie je dosť subjektívne, ale aj tam máme pre vás zopár odporúčaní. Výber z týchto dvoch typov umývačky záleží najmä od celkového dizajnu a situovania kuchyne. Viac ako 90% užívateľov siaha po vstavanej umývačke. Tá dokonale zapadne do dizajnu kuchyne. Dvierka obložené drevom navyše dobre potláčajú hlučnosť umývačky.

Vaše rozhodnutie bude závisieť aj od situovania umývačky, ktorá by mala byť v blízkosti drezu a odpadkového koša. Pri drese dochádza často k prskaniu vody a na nerezových umývačkách sú potom často nepekné fľaky.  Preto odporúčame vstavený spotrebič.

Energetická náročnosť a spotreba vody

Umývačka, ako každý ďalší spotrebič, spotrebováva energiu. A to samozrejme nie je všetko. Okrem elektriky tu zohráva dôležitú úlohu aj voda. Jej spotreba nie je zanedbateľná. Jednotlivé modely sa vzájomne líšia. Treba vyberať rozumne. Rozdiel v spotrebe medzi rôznymi umývačkami môže za rok dosiahnuť vysokých čísel a preto sa môže umývačka značne predražiť.

Kvalitné umývačky majú spotrebu vody približne 15 litrov a dokážu umyť aj 10 súprav riadu. Ak by sme sa takéto objemy riadu snažili umývať ručne, minuli by sme asi 50 litrov vody. Vo všeobecnosti môžeme konštatovať, že pri ručnom umývaní riadu minieme 3 krát viac vody ako pri použití umývačky riadu.

Spotreba energie závisí od spôsobov ohrievania vody a kvality sušenia po umytí. Toto sa v číslach veľmi ťažko vyjadruje. Treba sledovať energetické triedy a zvoliť si v rozmedzí A+++ až B. Horšie hodnotenia (C, D,E) už naozaj neodporúčame

Hlučnosť umývačky zohráva tiež dôležitú úlohu

Moderné umývačky sú naozaj tiché, a iba tesne prekračujú hladinu hluku 40dB. Na hlučnosť si dávajte pozor hlavne ak máte moderný byt, v ktorom je kuchyňa spojená s obývačkou. Vtedy je vyššia hlučnosť naozaj problém. Na trhu je nemálo umývačiek s hlučnosťou nad 50dB, ale tým by ste sa mali radšej vyhnúť.

Bezpečnosť je automatická

Každá umývačka, ktorá je v dnešnej dobe v ponuke predajcov spotrebičov, je bezpečná. Detská poistka, aqua controll alarm, uzamykanie umývačky nie sú konkurenčnou výhodou, disponujú nimi takmer všetky modely. Detská poistka zabraňuje deťom nastavovať a meniť programy, zapínať a vypínať spotrebič.

Viac programov neznamená lepšiu  umývačku

Všetky umývačky majú základné programy, ktoré sú takmer totožné. Patrí sem napríklad predumytie, umývanie, intenzívny program, automatika, zrýchlený program. Toto sú základné programy, s ktorými si väčšina používateľov vystačí. Aby sa ale výrobcovia odlíšili a zaujali spotrebiteľa, vymýšľajú vlastné, vylepšené programy. Ich názvy znejú dobre ale sami musíte zvážiť, či ich naozaj využijete.  Vymenujme si tie najpoužívanejšie funkcie.

Nočný program – špeciálny program, ktorý začína byť tiež štandardom. Je tichší ale dlhší. Hlučnosť je naozaj minimálna, určite ho oceníte.

Viac zónové umývanie –  táto funkcia vám umožní nastaviť rôzne druhy umývania pre horný alebo dolný kôš.

Aquasefe -ak sa bojíte vytopenia, táto funkcia je pre vás ako stvorená. Umývačka kontroluje objem vody v obehu a pri úniku sa automaticky vypne a vodu vypustí. Vytopenie umývačkou je ale skôr výnimkou.

Bio – Bio je teraz in a táto funkcia sa snaží zaujať moderného užívateľa. Je to podobná funkcia ako funkcia práčky ECO. Používa sa v prípade menej znečisteného riadu, šetrí vodu a elektrickú energiu.

Najlepšie umývačky riadu podľa testu.
4 (80%) 10

Autor článku
Tomáš

Snažím sa prinášať objedktívny a nestranný pohľad na kvalitu produktov. Verím, že vám moje články a recenzie pomôžu správne sa rozhodnúť. Podporte ma zdieľaním.

Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*