Pridané: 4. novembra 2017 | Autor: Tomáš

Najlepšie vysávače 2018

Prvý vysávač vznikol v roku 1900. Za takmer 120 rokov sa zmenil z masívneho obra na kompaktného pomocníka, bez ktorého si nevieme predstaviť život.

Vďaka nemu sa totiž dokážeme veľmi rýchlo a jednoducho zbaviť  prachu a rôznych nečistôt, ktoré sa povaľujú na plávajúcej podlahe či mikroorganizmov, ktoré prežívajú v našich kobercoch.

Výber vysávača však nie je vôbec jednoduchý. Niektorí  sa samozrejme nezaujímajú o výkon, akčný rádius či špeciálne hlavice a chcú si kúpiť iba obyčajný lacný vysávač. Ak však plánujete kúpiť výkonný, spoľahlivý a praktický model, potom si prečítajte náš návod ako si vybrať vysávač.

Najlepšie vysávače vreckové

Najlepšie bezvreckové vysávače

Najlepšie robotické vysávače

Aké poznáme typy vysávačov?

Okrem klasických podlahových existujú aj odolnejšie a výkonnejšie priemyselné vysávače, ktorých potenciál v tradičnej domácnosti nevyužijeme.  Preto si predstavíme najznámejšie typy vysávačov, s ktorými sa bežne stretávame.

V jednej domácnosti samozrejme môžeme nájsť hneď niekoľko druhov – podlahový, robotický či ručný. Každý z nich má svoje klady aj zápory, preto je vhodné vedieť o nich všetko podstatné.

Podlahové vysávače

Najznámejší a najbežnejší typ, ktorý vlastní drvivá väčšina z nás. Je vhodný na vysávanie laminátu, kobercov, nábytku či dlažby. Kúpiť si môžeme aj multifunkčný podlahový vysávač, ktorý si poradí aj s vysávaním vody. Tieto modely sa používajú na tepovanie, niektoré pomôžu s umývaním okien. Ich nevýhodou je vyššia cena, ale aj náročnejšia starostlivosť – dôkladné čistenie a pravidelná výmena filtrov.

Tip: skôr, než zainvestujete do viacúčelového vysávača, tak si premyslite, či naozaj potrebujete vlastniť vysávač a tepovač v jednom. Položte si otázku kedy ste naposledy potrebovali prístroj na mokré vysávanie? Viete, že s umývaním okien vám pomôže aj lacnejší vysávač na okná?

Podlahové vysávače sa delia na 2 základné kategórie:

  • Vreckové – vysaté nečistoty sú uskladnené v textilných alebo papierových vreckách. Ich výhodou je veľmi vysoký výkon, ktorý si poradí aj s roztočmi ukrytými medzi vláknami kobercov.
    Pri výbere vreckového vysávača je vhodné všímať si nielen veľkosť vrecka, ale aj jeho cenu a dostupnosť na trhu. Okrem toho sa treba zamerať aj na typ filtrácie – najmä jeho účinnosť pri zachytávaní prachu (označenie HEPA 10 až HEPA 13) a veľkosť. Platí, že čím väčší filter, tým lepšie. Zvážte aj kvalitu sacej hadice, rúry a hubice. Najlepšou voľbou sú hadice bez spojov. Sací výkon sa nestratí ani v takých spojoch, ktoré sú ošetrené aerodynamickými tesneniami z plastu alebo silikónu.
  • Bezvreckové –  v ich tele sa nachádza umývateľná plastová nádoba na nečistoty a filter, ktorý je nutné pravidelne čistiť, zbavovať vlasov a chlpov a raz za 6 mesiacov vymeniť za nový kus. Zároveň sa odporúča starať sa aj o tesniacu gumičku, ktorá je umiestnená na obvode veka vysávača. Náročnejšie čistenie a údržba je v podstate daňou za ušetrené peniaze za vrecká. Ďalšou nevýhodou je fakt, že bezvreckové vysávače sú hlučnejšie než vreckové modely.Vybrať si môžeme jeden z týchto typov bezvreckových vysávačov:Cyklónový – vysávač s veľmi vysokým výkonom a vyššou hlučnosťou, ktorý funguje na princípe cyklónového efektu. V nádobe totiž rotuje zvírený vzduch a vysaté nečistoty, ktoré sa z tejto masy oddelia pomocou odstredivej sily a následne sa zachytia vo filtri.Vodný  – plastová nádrž je nahradená nádržou na vodu, ktorá slúži na filtráciu nečistôt. Okrem toho sú tieto modely vybavené aj dodatočným výstupným HEPA filtrom.  Ich nevýhodou je vyššia hmotnosť (váha vysávača + voda v nádobe), ale aj náročný čistiaci proces, ktorý treba podstúpiť po každom vysávaní.

Robotické vysávače

Robotické vysávače – výdobytok modernej doby, ktorý poteší pracovne vyťažených ale i trochu lenivých ľudí. Zariadenie funguje na základe senzorov, vďaka ktorým sa vie vyhnúť prekážkam a postupne povysávať žiadanú plochu. Tento vysávač dokáže zametať a vysávať zároveň, inteligentnejšie modely sa dokonca dokážu samé nasmerovať na nabíjaciu stanicu.

Lacné robotické vysávače dokážu udržiavať iba pevné podlahy (dlažbu, laminát, PVC, drevo), vyspelejšie si poradia aj s kobercami.

Robotické vysávače v redakčnom teste

Tyčové a ručné vysávače

Tyčové a ručné vysávače – menej výkonné vysávače, ktoré nie sú vhodné na vysávanie veľkých plôch. Sú ideálne na rýchle vysatie omrviniek, zvyškov jedla na podlahe či gauči. Niektoré ručné vysávače možno využiť aj na mokré vysávanie, čo oceníte najmä vtedy, ak máte doma malé deti.

Väčšina modelov je napájaná akumulátorom, vďaka čomu sú mobilné a dajú sa použiť aj mimo domácnosti  –  všade tam, kde neexistuje možnosť pripojenia do elektrickej zásuvky. Tyčový vysávač obsahuje okrem sacej jednotky aj tyč, vďaka ktorej získate provizórny podlahový vysávač.

Ako vybrať vysávač

Akčný rádius – tento parameter sa odvíja od dĺžky šnúry a udáva, koľko metrov priestoru sme schopní povysávať bez toho, aby sme prívodnú šnúru zapojili do bližšej elektrickej zásuvky. Dĺžka šnúry by mala byť minimálne 10 metrov. Ideálny vysávač by mal mať samozrejme aj funkciu samonavíjanie.

Hlučnosť – intenzita hlučnosti je priamo úmerná cene. Čím lacnejší vysávač kúpime, tým bude hlučnejší a otravnejší. Najlepšie vysávače majú cca 60 dB, lacné modely sa približujú k maximálnej dovolenej hranici hlučnosti (83 dB).

Spotreba energie
– spotreba sa dá zistiť z energetického štítku. Okrem písmen A až G, ktoré označujú energetickú triedu vysávača, si treba všímať aj údaj v kWh/annum, ktorý udáva celkovú ročnú spotrebu energie.

Hodnotenie vysávača – na energetickom štítku nájdete aj nákres vysávača na podlahe a koberci. Tento obrázok vypovedá o 3 dôležitých údajoch:

– ako si vysávač poradí s tvrdou podlahou
– ako dobre povysáva koberec
– ako kvalitná je jeho filtrácia prachu

Hodnotenie spomínaných 3 podstatných stránok vysávača je taktiež vyjadrené písmenom A až G (A – najlepšie, G – najhoršie).

Výkon – sací výkon a príkon nie sú najdôležitejšími parametrami výberu, hoci sa tak môže na prvý pohľad zdať. Slabší výkon motora dnes vyvažuje kvalitnejšie tesnenie spojov a filtrácia, preto sa naozaj netreba obávať nekvalitného výsledku.

Špeciálne funkcie – potrebujete, aby váš vysávač pravidelne vysával zvieracie chlpy? Potom si určite vyberte model s tzv. PET hlavicou. Potrebujete model, ktorý si poradí s mokrým vysávaním, vysávač a tepovač v jednom alebo vysávač na vysávanie popolu z krbu? Špeciálne funkcie odrážajú životný štýl majiteľa spotrebiču, preto si svoje požiadavky sformulujte ešte pred samotným nákupom.

Obmedzenie výkonu vysávačov v roku 2017

Do  1.septembra 2017 sme si mohli kúpiť vysávač s maximálnym príkonom 1600 W, od tohto dňa však platí nariadenie Európskej komisie, ktoré obmedzilo príkon na max 900 wattov. Tieto vysávače však musia spĺňať aj podmienku odstraňovania prachu – na koberci v min. intenzite 75% a na podlahe až 98%.

Z vysávača sa zároveň nemôže vrátiť späť do priestoru viac než 1% prachu. Životnosť motora je stanovená na minimálne 500 hodín a maximálna hodnota hlučnosti na 83 dB.

Najlepšie vysávače 2018
4 (80%) 10

Autor článku
Tomáš

Snažím sa prinášať objedktívny a nestranný pohľad na kvalitu produktov. Verím, že vám moje články a recenzie pomôžu správne sa rozhodnúť. Podporte ma zdieľaním.

Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*